Sklep Aplimedica jest już dostępny w nowej wersji!
Zobacz nowy sklep

Artroza

ARTROZA – to uszkodzenie stawów, które często powstaje z powodu ich zużywania się, a także metabolicznych zmian degeneratywnych w okresie klimakterium. Choroba ta uszkadza chrząstki międzystawowe. To prowadzi do zaburzenia funkcjonowania stawów i utrudnia ich poruszanie się. Staw przestaje być elastyczny i sprężysty, traci zdolność radzenia sobie nawet z nieznacznym obciążeniem. Całe obciążenie przenoszone jest na kość, kość zostaje uszkodzona, powstaje proces zapalny.

Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów jest bardzo duży. W przypadku uszkodzenia stawu miednicowo-biodrowego ból odczuwany jest nie tylko w biodrze, ale w całej nodze, w kolanie. Chory zaczyna kuleć, zaburzona zostaje biomechanika kręgosłupa. Postępująca artroza może powodować również bóle pleców, może wystąpić przepuklina krążka międzykręgowego.

Artroza może rozwinąć się u ludzi w różnym wieku, a nie tylko u osób starszych, jak się powszechnie uważa. Szczególnie podatni za zachorowanie są ci, którzy na co dzień poddawani są obciążeniom fizycznym, np. tancerze i sportowcy.

Zachorować na artrozę mogą kobiety, które ciągle chodzą na wysokich obcasach, osoby z nadwagą i silnym skrzywieniem kręgosłupa, z chorobami stawów, tarczycy, cierpiący na łuszczycę, reumatyczne zapalenie stawów i cukrzycę.

Charakterystyczne oznaki artrozy stawów to – ból przy obciążeniu z zanikaniem w stanie spoczynku, zmniejszenie ruchowości i chrzęszczenie w stawach, napięcie mięśniowe w okolicy chorego stawu, okresowe pojawianie się opuchlizny, stopniowa deformacja stawu.

Dla choroby tej typowa jest mechaniczna rytmiczność bólu – jego powstawanie pod wpływem codziennego obciążenia fizycznego i zanikanie w czasie odpoczynku nocnego. Możliwe są tępe stałe bóle nocne, które związane są z zastoinami żylnymi.

Występują też krótkotrwałe bóle po wypoczynku nocnym, które ustępują w trakcie dziennej aktywności ruchowej. Możliwa jest tzw. „blokada stawu”, przy której intensywność bólu pozbawia pacjenta możliwości wykonania nawet najmniejszego ruchu.

Z zasady artroza tworzy się wolno i zaczyna od uszkodzenia jednego stawu, ale po jakimś czasie proces chorobowy atakuje inne stawy, które wcześniej przyjmowały na siebie zwiększone obciążenie mechaniczne, aby odciążyć wcześniej zaatakowany staw. Jeśli choroba nie jest leczona, to z biegiem lat pojawia się coraz silniejszy ból podczas ruchu.

Wyleczyć artrozy (podobnie jak i starości) nie da się, ale w odpowiednim czasie należy zwrócić uwagę na ten proces, wydłużyć „młodość stawów” i poruszać się bez większych problemów! Pomocne może być zastosowanie aplikatorów Lyapko, które normalizują przemianę materii, poprawiają krwioobieg w uszkodzonych tkankach 
i stymulują procesy regeneracyjne. Jeśli problem związany jest z uszkodzeniem stawów kończyn górnych, to należy oddziaływać aplikatorami na okolice tego stawu, a także na szyjny i górny piersiowy odcinek kręgosłupa, gdzie swój początek mają włókna nerwowe, powodujące unerwienie kończyn górnych.

Jeśli problemy dotyczą kończyn dolnych, to należy stosować aplikatory na okolice danego stawu i na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, skąd biorą swój początek włókna nerwowe, powodujące unerwienie kończyn dolnych.

Wykorzystując dowolny aplikator można intensywnie lub delikatnie oddziaływać na chore stawy, regulując samodzielnie siłę nacisku. Aby odczucia były bardziej delikatne, można oddziaływać aplikatorem przez 2-3 warstwy gazy lub cienką tkaninę bawełnianą.

Na problematyczne odcinki kręgosłupa można stosować aplikatory „Podwójny”, „Quadro”, „Pojedynczy”, „Szansa” i inne, rozkładając je zarówno wzdłuż kręgosłupa, jak też w poprzek. Szczególnie wygodne jest zastosowanie aplikatora „Rumianek”, który dzięki swym giętkim „płatkom” dopasowuje się do każdego odcinka ciała. Można nim oddziaływać na dowolne odcinki kręgosłupa, na stawy biodrowe i kolanowe (po umocowaniu elastycznym bandażem), można bandażować do łydek i stóp. Oprócz aplikatorów płaskich można również wykorzystać pasy aplikacyjne („Podróżnik”, „Malec”). Równomierne przyleganie do powierzchni ciała i łatwość umocowania na kończynach pozwalają na swobodne poruszanie się, zajmowanie się codziennymi czynnościami 
i jednoczesnym oddziaływaniem terapeutycznym.

W przypadku zwyrodnieniowej choroby stawów kończyn górnych zaleca się mocowanie aplikatora na 10-15 minut w okolicach chorych stawów. Dodatkowo można wykorzystać strefy przeciwległej strony.

Czas oddziaływania 20-40 minut, stosowanie przez 1-2 tygodnie, zabiegi można powtórzyć po 2-4 tygodniach. Odnotowano osiąganie dobrych wyników leczenia przy długotrwałym codziennym stosowaniu aplikatorów. Zaobserwowano też znaczną poprawę samopoczucia, usunięcie chronicznego bólu, zwiększenie funkcji życiowych i zdolności do pracy.

Lecznicze działanie aplikatorów zwiększa się, jeśli stosujemy je po uprzednim zmoczeniu skóry wodą, roztworem hipertonizującym lub oddziałując przez warstwę gazy, namoczoną w wywarze z ziół i w preparatach lekarskich na bazie wody. Po zdjęciu aplikatora wszystkie pory skórne w miejscu przyłożenia są otwarte, zatem zastosowanie maści leczniczych czy kompresów jest bardziej skuteczne.

Dodatkowo przed każdym masażem można na bolące miejsca oddziaływać aplikacyjnymi wałkami, np. „Dużym” lub „Uniwersalnym”.

Masaż kończyn górnych i dolnych, odpowiednich odcinków kręgosłupa czy stawów można wykonywać masażerem „Faraon”, ale należy unikać bezpośredniego oddziaływania na bolący staw, ponieważ może to zwiększyć w nim reakcję zapalną.

Przy kompleksowym leczeniu artrozy ogromne znaczenie mają dodatki ortopedyczne. Jest to szczególnie ważne przy porażeniu stawów kończyn dolnych. Chory staw (nawet przy braku bólu) należy oszczędzać nawet podczas chodzenia. Zalecane jest stosowanie stabilizatorów, lasek, kul. Należy nauczyć chorego prawidłowego używania laski i odpowiednio dobrać kule.

Bardzo efektywne jest oddziaływanie na stopy z wykorzystaniem aplikatorów „Stópek” lub innych rodzajów aplikatorów płaskich czy też wałków. Na stopach rozmieszczone są aktywne biologicznie punkty – odzwierciedlenie wszystkich narządów i systemów. Oddziaływanie na nie aplikatorami sprzyja odbudowie 
i normalizacji funkcji wszystkich narządów i systemów.

W celach profilaktycznych przy chorobie zwyrodnieniowej stawów zalecane są dowolne rytmiczne powtarzające się ruchy: maszerowanie, spacery na nartach biegowych. Osobom z nadwagą zaleca się „zrzucenie” wagi, aby zmniejszyć obciążenie stawów. Normalizacja procesów metabolicznych spowalnia rozwój artrozy, dlatego należy w stosownym czasie rozpocząć leczenie chorób endokrynologicznych i prawidłowo się odżywiać.