Sklep Aplimedica jest już dostępny w nowej wersji!
Zobacz nowy sklep

Ból okolicy szyi

Szyja pełni wiele ważnych funkcji życiowych. Łączy ona głowę z tułowiem. Kręgi szyjne i mięśnie mają za zadanie zapewnienie głowie jak największą ruchliwość. Między kręgami znajdują się krążki międzykręgowe, obok których biegną nerwy szyi. Struktura anatomiczna szyi – to: mięśnie, arterie, żyły, naczynia limfatyczne i węzły, tarczyca, przewód pokarmowy, krtań i tchawica. Choroby tych narządów i układów mogą być przyczyną bólu szyi, która jest bardzo wrażliwą częścią organizmu.

Ból szyi może sygnalizować o problemach mechanicznych, mających swoje miejsce w odcinku szyjnym kręgosłupa, 
a w rzadkich przypadkach świadczy on o występowaniu jakiegoś schorzenia narządów.

W większości przypadków syndrom bólu szyi znika po 1-2 tygodniach, rzadziej utrzymuje się przez 8-12 tygodni. Ból odczuwany jest najczęściej w okolicach kręgosłupa, ale czasem może promieniować do ręki (zapalenie korzeni nerwowo-rdzeniowych).

Przyczyną powstania bólu szyi może być choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) lub zwyrodnieniowe zapalenie odcinka szyjnego kręgosłupa (osteochondroza), uszkodzenie mięśni szyi i wiązadeł własnych kręgosłupa. Zmiany w stawach międzykręgowych są główną przyczyną bólu mięśniowo-powięziowego i kręczu szyi. Przepukliny krążków międzykręgowych szyi zdarzają się bardzo rzadko, zazwyczaj mogą one powstawać w niższym odcinku kręgosłupa (C5-C6 i C6-C7).

Do zaburzeń systemowych, które mogą doprowadzić do bólu szyi, należy zaliczyć: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa), przewlekły gościec stawowy, mięśniobóle reumatyczne, guzy (nowotwory) i infekcje. Ból szyi może pojawić się w wyniku długotrwałego niewygodnego położenia głowy.

Przy zmianach w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa charakterystyczne są silne bóle szyi i karku. Mają one charakter ciągły i tępy, często nasilają się przy określonym położeniu głowy, szczególnie przy długotrwałym wysiłku fizycznym. Chorzy często skarżą się na ograniczenie ruchowości szyi, chrzęszczenie w niej w czasie skręcania głowy. Nieraz występują zawroty głowy, mdłości, szum w uszach, bóle rąk, drętwienie palców rąk.  

Niezależnie od stylu życia należy maksymalnie zabezpieczyć się przed przyczynami powstawania bólu szyi. Należy w tym celu pozbyć się złych nałogów, codziennie wykonywać gimnastykę szyi, dbać o prawidłową postawę i prawidłowo zorganizować sobie miejsce pracy.

W czasie leczenia bólu szyi należy wykorzystywać metody oddziaływania fizycznego i psychologicznego, a także terapię manualną (w przypadku braku przeciwwskazań), masaż leczniczy. Na wszystkich etapach leczenia, rehabilitacji i profilaktyki szerokie zastosowanie znajdują aplikatory Lyapko.