Dezynfekcja i przechowywanie

DEZYNFEKCJA ORAZ PRZECHOWYWANIE APLIKATORÓW

Aplikatory Lyapko w procesie ich wykorzystania stykają się ze skórą, nie uszkadzają jej jednak. Nie mają styczności z krwią. Po zabiegu w (placówkach leczniczych) aplikatory powinny być zdezynfekowane jedną z metod:
• chemiczną: środkiem dezynfekującym przeznaczonych do szybkiej dezynfekcji czystych powierzchni takich jak: aparatura medyczna, sprzęt rehabilitacyjny, fotele zabiegowe i inne powierzchnie nieodporne na działanie alkoholi. Polecamy następujące środki:
do spryskiwania dezynfekowanej powierzchni przed każdym zabiegiem środkiem:
Incidin Foam (Ecolab) 750 ml
Incidin Foam (Ecolab) 5 l
do zanurzania przed każdym zabiegiem w roztworze dezynfekującym:
Sekusept Plus (Ecolab) 2 l
Sekusept Plus (Ecolab) 6 l
• fizyczną: umieszczeniem na 5-15 min. w sterylizatorze powietrznym (autoklawie) (120˚C) .

W przypadku korzystania z aplikatora w warunkach domowych nie wymaga on dezynfekcji i nie należy poddawać go obróbce cieplnej, a wtedy jego czas pracy wydłuża się z 3 do 7-9 lat. Zaleca się jedynie obróbkę roztworem myjącym, przemywanie pod bieżącą wodą i suszenie strumieniem gorącego powietrza (suszarką). Wysuszenie aplikatora chroni go przed korozją.

Aplikatory należy przechowywać w opakowaniu, w miejscu suchym i przewiewnym, z dala od urządzeń grzewczych. Nie wystawiać na ekspozycję promieni słonecznych.

Elektrolityczny skład międzykomórkowego płynu organizmu i potu nie jest obojętnym w odniesieniu do metalowych igieł, dlatego ich częściowe utlenianie następuje przy każdorazowym wykorzystaniu aplikatora. Aby zminimalizować dany proces można przecierać aplikator po każdym użyciu (spirytusem lub zawierającym alkohol płynem), co pozwoli zdezynfekować, pochłonąć pozostającą wilgoć i oczyścić aplikator od cząsteczek epidermy (skóry) i tkaniny.

W czasie używania aplikatora skóra użytkownika powinna być czysta, a kremy i maści należy nanosić na skórę po zakończeniu zabiegu.