Sklep Aplimedica jest już dostępny w nowej wersji!
Zobacz nowy sklep

Hipotonia

Hipotonia (niedociśnienie)

Podciśnienie tętnicze czyli niedociśnienie (grec. hypo – obniżenie i łac. tensio – ciśnienie) – to przewlekły stan, który charakteryzuje się poziomem ciśnienia skurczowego (górnego) poniżej 100 mm słupka rtęci, a rozkurczowego (dolnego) – poniżej 60 mm słupka rtęci.

Podciśnienie (lub niedociśnienie) należy do tych nieprzyjemnych stanów, przy których pogorszenie samopoczucia praktycznie nie odbija się na obiektywnym obrazie stanu organizmu chorego. Przy niedociśnieniu w charakterze symptomu czy objawu można wymienić tylko obniżenie ciśnienia i różne zaburzenia wegetatywne: bladość, potliwość dłoni i stóp, obniżenie temperatury ciała do 35,8-36°C. Można odnotować również obniżenie zdolności do pracy zawodowej, rozdrażnienie, złe samopoczucie, zależność od zmieniających się warunków meteorologicznych i szybkie męczenie się.

Przy leczeniu hipotonii dobre wyniki dają masaże i refleksoterapia, na przykład przy pomocy aplikatorów Lyapko.

Przy obniżonym ciśnieniu, senności, osłabieniu, obniżonej wrażliwości, a także u osłabionych chorych i osób starszych efektywnie należy stosować procedury w godzinach porannych i w pierwszej połowie dnia. Czas trwania zabiegu dla aplikatora płaskiego wynosi 7-10 minut, dla wałka – 5-7 minut. W niektórych przypadkach pozytywny efekt daje dłuższe oddziaływania – od 30 minut do 1-2 godzin. Zabiegi należy wykonywać przez 12 tygodni. Terapię można powtórzyć po upływie 2-4 tygodni.

Praktyka pokazuje, że pozytywne efekty przynosi długotrwałe codzienne (kilka miesięcy pod rząd) stosowanie aplikatorów. Obserwuje się znaczącą poprawę samopoczucia, usunięcie chronicznego bólu, zwiększenie sił witalnych i zdolności do pracy zawodowej.

Strefy aplikacji:

  • podstawowe – 1, 2, 3;
  • dodatkowe 0, 4, 14;
  • wspomagające 7, 25, 28, 29, 31 (patrz – rys. 1)

Rekomendacje ogólne

Przy obniżonym ciśnieniu tętniczym (hipotonii) należy oddziaływać na ograniczoną powierzchnię stref 1, 2, 3 przez 5-10 minut.
Nadciśnieniu i niedociśnieniu tętniczemu może towarzyszyć syndrom osteochondrozy szyjnego odcinka kręgosłupa (lub łączyć się z nim). Jeśli w okolicy karku, głowy czy szyi występują strefy lub punkty bólowe, to należy na nie oddziaływać aplikatorem w ciągu 20-30 minut lub umieszczać na tych miejscach maleńkie aplikatory na 30-60 minut.

Dodatkowe rekomendacje

Przy chorobie niedociśnieniowej można rozpoczynać procedury od oddziaływania na stopy i łydki wałkiem przez 2-5 minut lub aplikatorami przez 7-10 minut. Następnie przez dłuższy czas (10-15 minut wałkiem lub 20-30 minut aplikatorem) należy oddziaływać na strefy podstawowe 2, 3, 4, włączając stopniowo strefy 0, 1, 5, 6, 7, 13, 14.

Jeśli przy niedociśnieniu oddziaływanie tylko na jeden górny odcinek kręgosłupa nie przynosi rezultatów, to należy przez chwilę (7-10 minut) oddziaływać także na odcinek krzyżowy, okolice nadnerczy i zakończyć procedury aplikacją na stopy (3-5 minut).

W celu wzmocnienia napływu krwi do głowy i bardziej skutecznego podwyższenia ciśnienia tętniczego należy zakończyć seans aplikacjami na mięśnie łydki i stopy (wałek – 2-5 minut, aplikator płaski – 5-7 minut) aż do czasu pojawienia się rześkości, zwiększenia witalności i unormowania ciśnienia tętniczego. .

Efektywność leczenia niedociśnienia zwiększa regulowanie oddechu w kierunku jego wstrzymywania 
i zwalniania zgodnie z metodyką K.P. Butejko, a także asany i pranajamy ze wstrzymywaniem oddechu zgodnie z systemem jogi i innymi.

Przy niedociśnieniu aplikator Lyapko zaleca się stosować równolegle z leczeniem farmakologicznym 
i kontrolować ciśnienie tętnicze. Niezbędna jest również korekta codziennego życia: należy więcej spacerować po świeżym powietrzu, pływać, uprawiać gimnastykę poranną, brać naprzemienny prysznic, rzucić palenie 
i nie używać alkoholu.