Sklep Aplimedica jest już dostępny w nowej wersji!
Zobacz nowy sklep

Nadciśnienie

Podwyższone ciśnienie tętnicze (nadciśnienie) jest najbardziej rozprzestrzenionym niedomaganiem ludzkim, 
z którym spotyka się prawie co dziesiąty dorosły. Nadciśnienie objawia się szumem w uszach, męczącymi silnymi bólami i zawrotami głowy, bólami w okolicy serca, pogorszeniem zdolności do pracy zawodowej 
i zaburzeniami snu.

Jeśli w porę nie rozpocznie się leczenia specjalistycznego, to choroba w sposób niezauważalny może uszkodzić serce i naczynia wieńcowe, może skończyć się zawałem, chorobą wieńcową, osłabieniem mięśnia sercowego 
i niewydolnością serca, udarem, ślepotą, niewydolnością nerek. W kompleksowym leczeniu choroby nadciśnieniowej (środki farmakologiczne, zdrowy tryb życia, kontrolowanie ciśnienia tętniczego) można wykorzystać aplikatory Lyapko, które pozwalają normalizować ciśnienie tętnicze i utrzymywać je na odpowiednim poziomie.

Przy intensywnych bólach, podwyższonym ciśnieniu tętniczym, nadpobudliwości, pobudzeniu i bezsenności zaleca się stosowanie aplikatorów w drugiej połowie dnia lub przed snem. Czas oddziaływania aplikatorem płaskim – 15-30 minut, wałkiem – 10-15 minut.

Cykl zabiegów wynosi 12 tygodni. Terapię można powtórzyć po 2-4 tygodniach.

W praktyce znane są pozytywne rezultaty długotrwałego codziennego (przez kilka miesięcy) stosowania aplikatorów. Zaobserwowano znaczną poprawę samopoczucia, ustanie chronicznego bólu, zwiększenie witalności życiowej i zdolności do pracy zawodowej.

Strefy aplikowania:

  • podstawowe – 1, 2, 3;
  • dodatkowe 0, 4, 14;
  • wspomagające 7, 25, 28, 29, 31 (patrz – rys. 1).

Zalecenia ogólne

W przypadku nadciśnienia tętniczego (wzmożonego napięcia tętniczego) należy oddziaływać na strefy 1, 2, 3 (rys.1) przez 20-30 minut, zwiększając stopniowo powierzchnię oddziaływania (punkty przykręgowe wzdłuż kręgosłupa, okolice krzyża, łydki i stopy).

Nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze może towarzyszyć syndromowi osteochondrozy szyjnego odcinka kręgosłupa (lub łączyć się z nim). Jeśli w okolicy karku, głowy czy szyi występują strefy lub punkty ujawnienia się bólu, to należy na nie oddziaływać aplikatorem w ciągu 20-30 minut lub umieszczać na nich maleńkie aplikatory na 30-60 minut.

Dodatkowe zalecenia

Przy chorobie nadciśnieniowej można rozpoczynać procedury od oddziaływania na stopy i łydki wałkiem przez 2-5 minut lub aplikatorami przez 7-10 minut. Następnie przez dłuższy okres czasu (10-15 minut wałkiem lub 20-30 minut aplikatorem) należy oddziaływać na strefy podstawowe 2, 3, 4, włączając stopniowo strefy 0, 1, 5, 6, 7, 13, 14.

Jeśli przy nadciśnieniu oddziaływanie na jeden tylko górny odcinek kręgosłupa nie przynosi rezultatów, to należy przez chwilę (7-10 minut) oddziaływać także na odcinek krzyżowy i okolice nadnerczy, a zakończyć procedury aplikacją na stopy (3-5 minut).

W celu wzmocnienia odpływu krwi z głowy i bardziej skutecznego obniżenia ciśnienia tętniczego należy zakończyć seans aplikacjami na mięśnie łydki i stopy (wałek – 8-15 minut, aplikator płaski – 15-20 minut).

Efektywność leczenia nadciśnienia tętniczego zwiększa regulowanie oddechu w kierunku jego wstrzymywania i zwalniania zgodnie z metodyką K.P.Butejko, a także asany i pranajamy ze wstrzymywaniem oddechu zgodnie z systemem jogi i innymi.

W przypadku wysokiego ciśnienia (nadciśnienia) aplikator Lyapko zaleca się stosować równolegle z leczeniem farmakologicznym i z ciągłym kontrolowaniem ciśnienia tętniczego.