Sklep Aplimedica jest już dostępny w nowej wersji!
Zobacz nowy sklep

Pytania i odpowiedzi

Pytanie: Jestem nadciśnieniowcem z solidnym stażem. Z zalecenia lekarzy stosuję różne leki, ale ciśnienie nie spada poniżej 140/90 mm. W ostatnim czasie korzystam z aplikatora Lyapko. Ciśnienie unormowało się do 120/80. Lekarstwa stosuję nadal. Pytania: Jak długo można posługiwać się aplikatorem? Czy ciśnienie nie podskoczy, kiedy zakończę procedury?

Odpowiedź: Przy nadciśnieniu tętniczym aplikatory stosuje się na odcinek szyjny, środkowy odcinek piersiowy, na szyję, głowę, na odcinek krzyżowy i stopy przez 20-30 minut. Przy wykorzystaniu wałka czas oddziaływania wynosi 8-15 minut. Najbardziej efektywne jest zastosowanie aplikatora „Rumianek”.

Pytanie: Czy można stosować aplikator Lyapko przy hemofilii?

Odpowiedź: Choroby krwi narządów krwiotwórczych w stadium dekompensacji są przeciwwskazaniami do stosowania aplikatorów Lyapko.

Pytanie: Czy produkty Lyapko można stosować w czasie ciąży i przy skrzywieniu kręgosłupa? Czy bezpieczne jest stosowanie aplikatora Lyapko w czasie ciąży? Jestem w 16-tym tygodniu ciąży, mam silne bóle w odcinku krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa, odczuwam ucisk na nerw kulszowy.

Odpowiedź: Można stosować w celu podtrzymania ciąży, usunięcia bólu i regulowania akcji porodowej, nabrania sił w okresie poporodowym i po cesarskim cięciu. Przy skoliozie również można korzystać 
z aplikatorów Lyapko. Czas oddziaływania: wałek – 8-15 minut, aplikator – 20-30 minut.

Pytanie: Starsza kobieta (80 lat) miała wylew, ma sparaliżowaną lewą stronę. Jaki aplikator lub wałek można stosować i jak?

Odpowiedź: W rehabilitacji chorych po wylewach (udarach) aplikatory stosuje się na wszystkie odcinki kręgosłupa, na kończyny, na głowę i szyję. Seans należy zaczynać od zdrowej strony, obowiązkowo kończyć procedury oddziaływaniem na stopy (siedząc lub stojąc). Zabiegi kontynuować 
z uwzględnieniem wartości ciśnienia tętniczego pacjenta.

Pytanie: Jaki rozstaw igieł lepiej jest stosować: 5.8 czy 4.9? Czy jest jakaś zasadnicza różnica przy terapii? Oprócz wielkości aparatu, oczywiście. Dziękuję.

Odpowiedź: Rozstaw między igłami aplikatora dobiera się w zależności od indywidualnej wrażliwości skóry i niezbędnego stopnia intensywności oddziaływania. Należy mieć na uwadze komfort odczuć podczas aplikacji. Dla dzieci rekomendujemy zazwyczaj stosowanie aplikatorów z małymi odstępami między igłami.

Pytanie: Proszę mi podpowiedzieć, czy aplikator Lyapko może mi pomóc przy zapaleniu nerwu twarzowego. A jeśli może, to jaki aparat? Jak go stosować? Dziękuję! Jaki aplikator kupić dla mamy? Cierpi ona na zapalenie nerwu trójdzielnego, ma silne napady bólu, który jest nie do wytrzymania.

Odpowiedź: Aplikator Lyapko może oczywiście pomóc w przypadku zapalenia nerwu twarzy. Przy dowolnym bólu w prawej części twarzy należy oddziaływać na dany punkt maleńkim aplikatorem przez 7-30 minut. Przy nerwobólach nerwu trójdzielnego czy zaburzeniach układu współczulnego należy dodatkowo stosować maleńki aplikator w okolicach największego bólu przez 10-30 minut i krótko (2-3-5 minut) na odcinki symetryczne. Przy zapaleniach nerwów twarzy bardzo skutecznie działa wałek do twarzy. Oddziaływanie terapeutyczne rozpoczyna się od zdrowej strony (3-5 minut), następnie należy oddziaływać na stronę chorą przez 7-10 minut.

Pytanie: Chciałabym zwrócić się do Państwa z prośbą o konsultację. Na początek opiszę naszą sytuację. Pewnego razu stwierdzono u mnie nowotwór w głowie. Nowotwór okazał się złośliwy i był usuwany drogą operacyjną na dwa etapy. Po drugiej operacji ciało całkowicie straciło czucie. Z głową jest wszystko w porządku, otwór się zagoił, wszystko jak należy. Ciało wyzdrowiało – zdaniem lekarzy – szybko, ale nadal nie odzyskałam władzy i czucia w nogach. Latem jeździłam na koniu i potem zaczęłam odczuwać straszny ból w nogach. Na Łotwie nie ma krytych sal do jazdy konnej w zimie, więc nie mogłam uczęszczać na zajęcia. Ból w nogach ustąpił, ale czucie nie wróciło. Doradzono nam zwrócenie się do Państwa 
w sprawie leczenia nóg terapią igłową. Przechodziłam już taką terapię (nakłuwanie nóg igłami). Powiedziano mi, że nogi są ciężkie z powodu zapory w lędźwiach. Opowiedziano mi o metodzie leczenia Lyapko. Chciałabym spróbować. Do kogo i gdzie mam się zwrócić? Co muszę zrobić? Z góry dziękuję za konsultację. Jeśli będą potrzebne konkretne informacje, to chętnie przyślę.

Odpowiedź: W przypadku chorób nowotworowych (łagodnych czy złośliwych) terapia igłowa aplikatorami Lyapko stosowana jest tylko w terapii poszczególnych symptomów (metoda oddziaływania znieczulającego, usunięcie napięcia psychicznego i emocjonalnego, poprawienie snu itp.), obowiązkowo po konsultacji z lekarzem-onkologiem.

Pytanie: Chcę Państwa zapytać, czy za pomocą wałka można pozbyć się cellulitu? I jak długo w takim przypadku należy wykonywać masaż? Dziękuję.

Odpowiedź: W takich przypadkach zalecamy stosowanie dużego wałka na problematyczne części ciała zgodnie z metodyką tonizującą 7-10 minut. Wspaniałe efekty przynosi stosowanie aplikatora Lyapko 
w wersji „Podróżnik” na boczne części ud i bioder oraz w okolicy przedniej części powłoki brzusznej (przez 40 minut).

Pytanie: Boli mnie prawe kolano przy chodzeniu, przy określonym kącie zginania nogi powstają bóle, które ustępują w chwilach odpoczynku. Myślę, że to choroba zwyrodnieniowa stawu. Czy mogą mi pomóc Państwa produkty? Od czego mam zacząć? Jak należy oddziaływać na poszczególne miejsca, aby osiągnąć pożądany efekt?

Odpowiedź: Bardzo dobrze właściwości terapeutyczne przy zwyrodnieniu stawów kolanowych wykazał aplikator-pas „Zdrowie”, a także aplikator-pas „Podróżnik”, noszony na odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Czas stosowania aplikatorów jest bardzo indywidualny. Optymalnym czasem przy terapii procesów chronicznych – szczególnie przy zwyrodnieniu stawów – jest czas od 40 minut do 2 godz. Pod koniec seansu pojawia się przyjemne ciepło i zmniejsza się ból.

Pytanie: Mam 50 lat, a moja córka 20. Jaką matę mam kupić, abyśmy wraz z córką mogły z niego korzystać? A może należy kupić „Rumianek”? Ja choruję na nadciśnienie, osteochondrozę, zaburzenie napięcia wegetatywno-naczyniowego, mam chore stawy. Córka ma skrzywiony kręgosłup, chore stawy 
i zaburzenie napięcia wegetatywno-naczyniowego.

Odpowiedź: W przypadku wielu chorób różnego charakteru zalecalibyśmy stosowanie 1-2 płaskich aplikatorów, różniących się kształtem (np. „Podróżnik” i „Mata”) i 1-2 wałki (np. „Do twarzy” i „Uniwersalny”). Łączne ich stosowanie jest najbardziej skuteczne przy szeregu schorzeń, ale w takim przypadku należy je stosować zgodnie ze sprawdzoną już metodyką.

Pytanie: Kupiłam Państwa aplikatory („Malec” i „Podwójny”), ale nie mogę zrozumieć, jak się należy nimi posługiwać. Strefy oddziaływania odruchowego oraz strefy dla diagnostyki i leczenia wydrukowano taką małą czcionką. Proszę napisać, jak posługiwać się aplikatorem „Malec” (myślałam, że jest to aplikator „Pogotowie”). Proszę mi przysłać opis leczenia i diagnostyki, wydrukowany większą czcionką. Z góry dziękuję.

Odpowiedź: Absolutnie słusznie zauważyła Pani, że druga nazwa aplikatora „Malec” – to „Pogotowie”, dlatego też zawsze należy go mieć przy sobie. Stosuje się go w nie cierpiących zwłoki przypadkach w celu usunięcia bólu serca, przy skurczach oskrzeli, w celu usunięcia ostrego bólu. Jest wygodny również do noszenia przy chronicznych stanach bólowych i syndromach naczyniowych. Jeden aplikator, a działa uniwersalnie. Usuwa on energię z tych miejsc na skórze, które odpowiadają podrażnionym narządom wewnętrznym, a budzi i nasyca energią osłabione, zdegenerowane i zmienione miejsca, doprowadzając je do stanu normalności.

Pytanie: Proszę mi doradzić, jaki aplikator mam wybrać dla taty. Ma 54 lata, cierpi na sklerodermię, ma przepuklinę, zaburzenia krwioobiegu, wysokie ciśnienie i zagrożenie zawałem (kilka lat temu miał niegroźny zawał), żyje w stresie. Waham się między wyborem „Maty” lub „Rumianku”. Co może Pan zalecić w tym przypadku?

Odpowiedź: W przypadku nadciśnienia i w zaburzeniach krążenia bardzo skuteczny w praktyce okazał się aplikator LYAPKO „Rumianek”, a przy schorzeniach kręgosłupa bardziej zalecałbym stosowanie aplikatora LYAPKO „Mata” lub „Podwójny”. Dlatego też w przypadku Pani ojca zalecalibyśmy aplikatory „Mata” i „Rumianek”, a także do delikatnej korekty – wałek „Uniwersalny”.

Pytanie: Proszę opowiedzieć dokładnie, jak stosować aplikatory w przypadku zapalenia gruczołu krokowego i hemoroidów (jaki rodzaj, jak długo stosować, na jaką część ciała przyłożyć). Będę wdzięczny za szybką odpowiedź.

Odpowiedź: Strefy zastosowania dokładnie opisane są w podręczniku metodycznym. Skuteczne jest połączenie aplikatorów statycznych z wałkami w okolicach dolnych odcinków brzucha i krocza. Przy wspomaganiu leczenia wymienionej patologii niezbędny jest komplet, składający się z aplikatorów statycznych, wałka 
i maleńkich aplikatorów. Maksymalny efekt osiągniemy przy jednoczesnym stosowaniu aplikatorów na dolną część brzucha i na krocze przez 20-30 minut.

Pytanie: Dzień dobry, mam na imię Irena i mam 23 lata. Postawiono mi diagnozę: lambioza!!! Przeczytałam, że wśród Państwa produktów jest skuteczny środek na „to świństwo”.

Odpowiedź: Przeciwwskazaniami dla stosowania aplikatorów i wałków są ostre choroby infekcyjne, ale bez wątpienia stosowanie aplikatorów wraz z tradycyjną terapią lekową przyspieszy wyzdrowienie.

Pytanie: Jak stosować wałki i aplikatory w przypadku paraliżu spastycznego u dziecka w wieku 2 lat?

Odpowiedź: Aplikator przy paraliżach spastycznych należy stosować na strefy główne i dodatkowe tak, jak to przedstawiono w podręczniku metodycznym. Ale przy wyraźnych symptomach należy stosować aplikatory na dużą powierzchnię i używać na przemian aplikatorów płaskich oraz aplikatorów-wałków.

Pytanie: Od czasu do czasu mam skoki ciśnienia, którym towarzyszą silne bóle głowy. Jaki rodzaj Państwa produktów powinienem nabyć, aby pozbyć się bólu, a jaki w celach profilaktycznych? Chciałbym się również poradzić, jak w takich przypadkach (przy nadciśnieniu) stosować Państwa produkty (miejsca nałożenia lub masażu) i jakie produkty wybrać?

Odpowiedź: Przy bólach głowy należy pod głowę, szyję, barki, górne i środkowe odcinki klatki piersiowej podkładać wałki. Oprócz tego można wykorzystać aplikator „Rumianek” i obowiązkowo uzupełnić oddziaływaniem na dłonie i stopy przez 20-30 minut.

Pytanie: Po złamaniu obojczyka ruch ręki był ograniczony. Zdjęto gips, a ból nie przechodzi, mięśnie 
i ścięgna rozciągają się z trudem. Czy mogę stosować aplikator (a może wałek)? Czy jest metodyka powrotu do sprawności? Dziękuję.

Odpowiedź: Aplikatory i wałki można stosować przy złamaniach, oddziałując na wszystkie dostępne powierzchnie rąk powyżej i poniżej miejsca złamania. Czas oddziaływania na chorą rękę jest 2 razy dłuższy, niż na rękę zdrową. Dla przykładu, oddziaływanie za pomocą aplikatorów statycznych przez 15-20 minut na okolice szyi i na rękę chorą, a na rękę zdrową – 5-7 minut.

Pytanie: Mój syn (9 lat) od niemowlęctwa cierpi na bielactwo dolnej części brzucha . Czy Pański aplikator może pomóc w tej sprawie? Z góry zobowiązany – Sławek.

Odpowiedź: Aplikator Lyapko można stosować w charakterze ogólnie wzmacniającego środka, ale podstawową przyczyną choroby Pańskiego syna jest brak komórek, które są zdolne z określonej substancji w świetle słonecznym lub przy promieniowaniu ultrafioletowym przekształcać ją w prowitaminę D.

Pytanie: Czy Aplikatory Lyapko można stosować u dziecka z wodogłowiem. Jeżeli tak, to w jaki sposób należy wykonywać zabiegi?

Odpowiedź: Aplikatory Lyapko można stosować przy wodogłowiu. Mogą one poprawić mikrokrążenie, przepływ krwi. Najlepiej wykorzystać do tego celu „Wałek uniwersalny” lub „Wałek do twarzy”. Masaż wałkiem należy wykonać na nogi, w tym obowiązkowo stopy, ręce, w tym obowiązkowo dłonie, tułów, z wyjątkiem głowy. Pierwsze zabiegi można wykonywać przez cienką tkaninę. Następnie należy obserwować reakcję dziecka. Może ono na początku płakać, dlatego zabieg dobrze jest przeprowadzić w formie zabawy. Później dziecko powinno się przyzwyczaić i będzie dobrze tolerować kolejne zabiegi. Czas zabiegu 5-10 minut.

Pytanie: Czy Aplikatory Lyapko można stosować przy dolegliwościach nietrzymania moczu?

Odpowiedź: Oczywiście Aplikatory Lyapko można stosować przy dolegliwościach nietrzymania moczu. Przy problemach z nocnym nietrzymaniem moczu oddziałujemy przede wszystkim na dolną część brzucha, odcinek krzyżowo-pośladkowy kręgosłupa i wewnętrzne powierzchnie goleni i ud. Aplikatorem płaskim oddziałujemy przez 10-20 minut, wałkiem – 5-8 minut.

Pytanie: Mam problemy z tarczycą. Wyczytałem, że aplikatorami Lyapko można leczyć tarczycę ale jestem obecnie w zagrożonej ciąży. Czy w takiej sytuacji mogę stosować Aplikatory Lyapko?

Odpowiedź: Patologii tarczycy zawsze towarzyszy patologia szyjnego odcinka kręgosłupa. Dlatego też należy oddziaływać na ten odcinek kręgosłupa aplikatorem płaskim lub wałkiem. Skuteczne jest też oddziaływanie na dodatkowe strefy: odcinek krzyżowo-guziczny kręgosłupa i okolice nadnerczy. Procedury należy kończyć oddziaływaniem aplikatora na stopy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice spojenia drugiego paliczka dużego palca i stopy (śródstopno-paliczkowe spojenie dużego palca) zarówno z podeszwowej, jak też z tylnej strony każdej stopy.

Pani dodatkowo jest w ciąży, co w niczym oczywiście nie przeszkadza i nie jest przeciwwskazaniem do stosowania aplikatorów. Ale trzeba pamiętać, w przypadku stosowania aplikatorów u kobiet w ciąży, na przykład w celu poprawienia warunków rozwoju płodu rekomenduje się stosowanie aplikatorów z małym odstępem między igłami (3,5-4,9 mm). Odczucia przy takim zastosowaniu powinny być komfortowe. Aplikatory i wałki wykorzystywane są na odcinki przykręgosłupowe, przedramiona i łydki, a także dłonie i stopy. Oddziaływanie wałkiem powinno być miękkie i delikatne..

Pytanie: Witam , jestem mamą niepełnosprawnej córki z prawostronnym DPM typu spastycznego. Wobec tego mam pytanie jaki rodzaj aplikatorów musiałabym zastosować przy tego typu schorzeniu?

Odpowiedź: W tym przypadku lekarze producenta zalecają wykorzystanie płaskich aplikatorów oraz aplikatorów – wałków. Dla dzieci zalecany jest aplikator z małym rozstawem igieł – 4.9 mm. Może to być na przykład Aplikator “Szansa” 4,9 Ag. Z wałków można wykorzystać „Wałek do twarzy" lub “Wałek Uniwersalny”. Każdy z nich ma rozstaw igieł 3,5 mm.

Sposób wykonywania zabiegów:
Spastyczną prawą stronę masujemy wałkiem przez 10-15 minut. Można wykonywać zabieg w pozycji leżącej dziecka przy pomocy w/w aplikatura „Szansa” 20-30 min. Ale nie zawsze jest to możliwe. Wszystko zależy od zachowania dziecka i doświadczenia rodziców. Więc, jeżeli nie udaje się to płaskim aplikatorem, to wałkiem na pewno uda się bez problemu. W tym przypadku następuje osłabienie (rozluźnienie) mięśni strony prawej.

Po zabiegu na prawej stronie należy wykonać taki sam zabieg na lewej. Ale wtedy wykonujemy go krócej: wałkiem 3-7 min, płaskim – 7-10 min. w celu stonowania mięśni.
Takie zabiegi regulują napięcie mięśni, również poprawiają krążenie krwi i innerwację masowanych stref oraz związanych z nimi narządów wewnętrznych. Masaż wałkiem można wykonywać również na innych partiach ciała i kończynach, włączając w to dłonie i stopy. Cykl leczenia powinien trwać 10-15 dni. Później 1-2 tygodniowa przerwa. Po przerwie cykl powtarzamy 2-3 razy z uwzględnieniem 1-2 tygodniowych przerw. Zabiegi proszę wykonywać regularnie raz dziennie o ustalonej stałej porze.

Pytanie: Jeśli dziecko ma słabą rękę, to czy aplikator Lyapko może pomóc w takim przypadku?

Odpowiedź: Oczywiście, bez wątpienia. Jedną z możliwych przyczyn jest uraz okołoporodowy. Może to być także następstwem wcześniejszego urazu, który spowodował przemieszczenie stawu i uwięźnięcie nerwu. Nawet jeśli jest to przyczyna genetyczna, to aplikator może pomóc, dokonując korekty stanu stawu i nerwu, może pomóc w prawidłowym rozwoju mięśni i nerwów. Stan organizmu jest zawsze związany ze stanem kręgosłupa. Należy oddziaływać na miejsca, rozmieszczone przykręgosłupowo w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa, a następnie wzdłuż, zaczynając od dłoni, poprzez przedramię i ramię chorej strony. W celu wzmocnienia efektu terapeutycznego należy dodatkowo oddziaływać na symetryczne odcinki zdrowej kończyny górnej i stopy. Seans można zakończyć odcinkowym masażem w okolicy szyi i obojczyka oraz obu rąk masażerem „Faraon”. Zabiegi należy wykonywać regularnie i długo, aż do uzyskania pozytywnej dynamiki.

Pytanie: Moja ręka na skutek urazu stawu łokciowego została częściowo unieruchomiona. Czy można stosować aplikator, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Odpowiedź: Stosowanie aplikatora w celach rehabilitacyjnych jest po prostu konieczne. Na skutek urazu wystąpił niedowład nerwu łokciowego i promieniowego. Kości się zrastają, ale nierzadko automatycznie tworzą się ogniska patologiczne w stawie barkowym i łokciowym, w szyjnym odcinku kręgosłupa, co prowadzi w rezultacie do ograniczenia zdolności ruchowych. Tylko oddziaływanie na wszystkie ogniska patologiczne sprzyja unormowaniu i przywróceniu pracy chorego narządu, stawu, odcinka kręgosłupa. Przynosi ono pozytywny efekt, bo przecież u podstaw metody leży jedna z naczelnych zasad medycyny – nie szkodzić, wykorzystywać siły obronne organizmu.

Należy oddziaływać aplikatorami (lub wałkami) na odcinek szyjno-piersiowy kręgosłupa, okolice splotu szyi z barkiem. Do leczenia należy włączać okolice stawów (barkowego i łokciowego), przedramię i dłoń. W celu wzmocnienia efektu terapeutycznego należy wykorzystać aplikatory na odcinki symetryczne strony zdrowej i stopy.