Sklep Aplimedica jest już dostępny w nowej wersji!
Zobacz nowy sklep

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów – reumatoidalna choroba stawów o charakterze zapalnym. Szacuje się, że co setny człowiek choruje na zapalenie stawów (gościec stawowy). Choroba atakuje ludzi w różnym wieku, ale najczęściej – kobiety w wieku średnim i podeszłym. 80% ludzi powyżej 65 roku życia cierpi na zapalenie stawów.

Chorobie towarzyszą następujące objawy:

  • ból stawu
  • zaczerwienienie, opuchlizna, stwardnienie skóry
  • ograniczenie możliwości poruszania
  • podwyższona temperatura w okolicy stawu
  • zmiana kształtu stawu
  • nienaturalne chrzęszczenie przy obciążeniu danego stawu.

Zapalenie stawów może występować w przeszło stu różnych formach, które w rezultacie stają się chronicznymi. Choroba najczęściej atakuje stawy palców, kolan i bioder, stawy barków i pleców. Najczęściej podatne na ryzyko zachorowania na zapalenie stawów są osoby, posiadające dziedziczną patologię stawów, ważą zbyt dużo, cierpią na choroby alergiczne, poddawane są obciążeniom sportowym czy też w związku 
z wykonywanym zawodem. Również palenie tytoniu może doprowadzić do rozwoju choroby.

Choroba może zaatakować jeden staw, 2-3 stawy, a nieraz wiele. Może zacząć się nagle (ostre zapalenie stawów) lub rozwijać się stopniowo (chroniczne zapalenie stawów).

Przyczynami rozwoju zapalenia stawów mogą być różne infekcje, alergie, zaburzenia w odżywianiu stawu, a także wyziębienie i nadmierne obciążenie fizyczne. Gościec stawowy może występować jako samodzielna jednostka chorobowa albo przejaw innego schorzenia.

Pacjenci często nie zwracają uwagi na pierwsze objawy chorobowe aż do momentu wystąpienia silnego bólu lub częściowego ograniczenia możliwości poruszania nim. W późnych stadiach zapalenia stawów niezbędna jest skomplikowana operacja wymiany chrząstki, całkowite lub częściowe protezowanie stawu. Chociaż operacje wymiany stawów wykonywane są od dawna i z sukcesem, to jednak chirurgiczne leczenie gośćca stawowego jest ostatecznością.

Tradycyjne leczenie zapalenia stawów polega na usunięciu bólu i przywróceniu zdolności stawów do pracy. W tym celu stosuje się niesteroidowe preparaty przeciwzapalne, preparaty hormonalne, energetyzującą fizjoterapię, a nawet operacyjne wstawianie endoprotez. Leczenie takie daje tylko tymczasową poprawę i może prowadzić do różnych skutków ubocznych. Nie jest sekretem, że wielu chorych leczy zapalenia stawów przez całe życie, obserwując jednocześnie stałe pogorszenie samopoczucia.

Wśród metod leczenia fizjoterapeutycznego i rehabilitacji, które wspomagają przemianę materii w tkankach chrząstek i kości, wymienić należy stosowanie wieloigłowych aplikatorów Lyapko, metalowe igły których (oprócz oddziaływania odruchowo-mechanicznego) całkowicie bezpiecznie działają jak mikro-elektroforeza.

Przy leczeniu zapalenia stawów należy również:

  1. dobrać obuwie ortopedyczne z miękką podeszwą i usztywnioną piętą, nosić stabilizatory, nakolanniki, podpierać się laską przy chodzeniu;
  2. zacząć stosować gimnastykę leczniczą;
  3. zmniejszyć obciążenie na stawy (np. zmniejszyć masę ciała);
  4. pozbyć się nałogów (np. przestać palić, pić mniejszą ilość napojów kawowych).